zy kompot. Są tacy ludzie, którzy w ogóle nie piją innych płynów, lecz tylko kawę rozpuszczalną, kawę parzoną lub smakuje im wyłącznie kawa włoska. Włoskie espresso smakuje wielu osobom, a zwłaszcza gdy przebywają we Włoszech i sączą kawę w kawiarni lub restauracji. Dlatego sprzedaż kawy włoskiej w popularnych włoskich miejscach turystycznych jest bardzo duża. Kawa, którą uwielbiamy pić każdego dnia swój początek wzięła w Etiopii. Na kontynencie europejskim pojawiła się dopiero w szesnastym wieku. A do naszego kraju trafiła w pod koniec siedemnastego wieku. I początkowo piła ją tylko zamożna część polskiego społeczeństwa. Lecz szybko dotarła także do restauracji i zyskała popularność. Kawa wytwarzana jest ziaren kawowca, które to ziarna najpierw są palone, a potem mielone lub poddawane instantyzacji. Instantyzacja jest procesem doprowadzenia sproszkowanego koncentratu produktu do stanu, w którym można go łatwo i szybko rozpuścić w wodzie. A wszystko w celu bezpośredniego spożycia produktu.
Dużo o kawie
Kawa to napój bardzo popularny wśród Polaków. Pijemy ją nie tylko do ciasteczka, lecz nawet do kanapek. Możemy się nią raczyć, bo w naszym kraju nie jest zbyt droga. Duża jest w Polsce sprzedaż kawy i różne są jej ceny. Lecz nie są one takie, jaka jest cena najdroższej kawy na świecie. Najdroższa kawa nosi nazwę kopi luwak. Lecz wielu z nas nie chciałoby się jej napić nawet za dopłatą. Gdyż kawa ta pochodząca z południowo-wschodniej Azji wytwarzana jest z ziaren kawy, które wydobywane są z odchodów pewnego rodzaju zwierząt. Zwierzęta te zwane łaskunami zjadają owoce kawowca, lecz nie trawią jego nasion, a tylko miąższ. Dlatego po lekkim trawieniu i sfermentowaniu ziarna przechodzą przez przewód pokarmowy, po czym są wydalane. W takim procesie ziarna kawowca tracą gorzki smak, a pozostawiają łagodny. Sprzedaż takiej kawy jest bardzo opłacalna. W kawiarni filiżanka takiej kawy nie kosztuje tyle co kawa włoska, czy jakikolwiek inny rodzaj kawy. Lecz o dużo drożej. Bo zbiory tego gatunku kawy wynoszą tylko najwyżej 400 kilogramów na rok. Kawa taka najbardziej smakuje mieszkańcom Stanów Zjednoczonych i Japonii.
Wypijana wieczorem przed telewizorem lub ekranem
Dla milionów ludzi na świecie po powstaniu rano z łóżka liczy się tylko kawa. Zapach porannej kawy rozchodzi się po całym domu i kusi wszystkich mieszkańców domu do jej wypicia. Tak jest od dawna. I tak jest w wielu krajach świata. Bo kawa ma moc. Dzięki zawartości kofeiny nie jednego rano stawia na nogi. Wypita w pracy pomaga bardziej się skoncentrować, zabiera znużenie i dodaje energii. Wypijana wieczorem przed telewizorem lub ekranem komputera pozwala się rozluźnić, odprężyć i zazwyczaj wtedy się nią delektujemy, bo mamy na to czas. Smakuje nam kawa w różnej postaci. Tym, którzy obawiają się o bezsenność zalecana jest kawa włoska lub cappuccino. Natomiast ci, którzy chcą dłużej posiedzieć przed komputerem lub telewizorem stawiają na mocną czarną kawę. Kawę pijemy niemalże wszyscy i dlatego sprzedaż kawy jest bardzo duża. Na sprzedaży zarabiają kraje uprawiające kawowce, jak i eksporterzy, pośrednicy, oraz handlowcy. Kawa to wynalazek sprzed trzech tysięcy lat. W Etiopii owoce kawowca znane były już kilka wieków przed naszą erą. Nie myślano wtedy jeszcze o uprawie kakaowca, lecz zbierano je z miejsc, w których rosły w naturze. Zebranie ze stanowisk naturalnych owoce kawowca spożywano po ugotowaniu z dodatkiem soli i masła.